Hej!
We wrześniu ma do mnie przyjechać internetowa znajoma znad morza - Batto. Myślałam o tym dziś, gdy siedziałam w autobusie i wpadłam na pomysł napisania posta na temat moim zdaniem najciekawszych miejsc we Wrocławiu.
1. Rynek
O wrocławskim rynku można przeczytać w każdym przewodniku. W barokowych kamienicach znajdują się restauracje, kawiarnie i sklepy. Sam plac powstał w czasach średniowiecznych. Mieszczący się w centrum rynku ratusz jest chyba największy w Polsce (chociaż nie wiem, może Kraków ma większy :v), sam plac rynkowy jednym z największych w Europie.
Główny plac
Restauracje, ratusz
Ratusz nocą
(Większość zdjęć w tym poście nie jest moja jakby co, credits to owners)
I rynek w niesamowitej ulewie, własne zdjęcie (szłam w sandałach):
W okolicach rynku jest wiele małych uliczek. Jedną z bardziej znanych jest Więzienna. Na skrzyżowaniu Więziennej i Nożowniczej znajduje się moja ulubiona kawiarnia - Marcello Consonni.
2. Ulica Podwale
Podwale to teoretycznie ulica jak ulica - jakieś biura, mieszkania, jakiś spożywczak, randomowy konsulat Niemiec. Z tym, że wszystko mieści się w nie byle jakich kamienicach.
Podwale znajduje się w ścisłym centrum miasta, wracałam tą ulicą ze szkoły. Leży tuż przy brzegu miejskiej fosy, powstałej w średniowieczu. Większość kamienic należała kiedyś do bogatych mieszczan.
3. Centrum handlowe Wroclavia
Wroclavia mieści się tuż przy dworcu PKP, w jej podziemiach znajduje się dworzec PKS. Została zbudowana rok temu, w 2017. Czemu jest ciekawa? Cóż, głównie ze względu na sposób zaprojektowania. Wnętrze jest w sporej części drewniane, z geometrycznymi lampami, użyto także sporo szkła. Zamiast popu, w galerii gra jazz lub muzyka klasyczna. Powierzchnia to 71000 metrów kwadratowych.
Przed jednym z wejść rośnie jedno z najstarszych drzew w mieście - Dąb Przewodnik. Na oko, jego korona jest rozłożysta na jakieś 15-20 metrów, pień ma w obwodzie dokładnie 461 cm.
(Nie wiem, kiedy to zdjęcie było robione, ale na stówę przed powstaniem Wroclavii.)
(A to moje zdjęcie z dziś.)
4. Stary cmentarz żydowski
Cmentarz zaczął powstawać w roku 1856, ostatni pochówek odbył się w latach 40-tych XX wieku. Pomimo, że znajduje się w centrum, dwa przystanki za Wroclavią, jest na nim bardzo cicho. Grobowce są obrośnięte bluszczem, części pomników, które poodpadały zostały ułożone na ziemi. Znajdziemy na nim nagrobki Żydów, Polaków i Niemców.
I moje przygody:
Muszę tam iść jesienią, potem zimą, gdy będzie śnieg.
5. Tarasy widokowe: Sky Tower, dach D.H. Renoma.
Sky Tower to wierzowiec górujący nad miastem - kto we Wrocławiu był, ten zna. Budynek ma równo 50 pięter, z czego ostatnie służy za taras widokowy. Byłam, polecam, Jagoda Winkelbauer. Minus jest taki, że wjazdy windą są co 30 minut.
(Widok w nocy)
Niestety, żadnych porządnych fotek z dnia w necie nie ma, a ja swoje sprzed roku zgubiłam ;-;
Widzicie, jaki przydatny. Ile świateł w pomieszczeniach się świeci. Poza tym tarasem, to jest cholernie bezużyteczny.
Drugim tarasem, mieszczącym się na dachu przydatnego budynku, jest ten na ósmym piętrze galerii Renoma, przez starsze osoby nazywanej Pedetem.
(Stara część domu handlowego)
(Nowa część)
Taras to nic innego jak parking na dachu.
(Własne zdjęcie z dachu)
6. Plac katedralny, Ostrów Tumski, bulwar Xawerego Dunikowskiego.
Katedra to jeden z bardziej oczywistych punktów turystycznych miasta. Mieści się ona na Ostrowie Tumskim - najstarszej części miasta. Najstarszą budowlą w mieście jest Kościół św. Idziego.
Ogólny krajobraz:
Katedra:
Własna katedralna twórczość:
7. Kościół ewangelicki przy ul. Wyszyńskiego
Mój ulubiony kościół w mieście, zbudowany w stylu neogotyckim. Cholernie mroczny i strzelisty.
(It me)
Wybudowano go w XIX wieku, w czasie budowy zawaliła się wieża północna. Wzniesiony podczas przynależności Wrocławia do Prus.
8. Ulica Świdnicka
Zabytkowa ulica handlowa prowadząca z Rynku, przez D.H. Renoma do C.H. Arkady Wrocławskie.
Na Świdnickiej znajduje się gmach Opery Wrocławskiej:
Oraz znany Hotel Monopol:
9. Plac Dominikański
Plac Dominikański to najbardziej centralny punkt centrum. Na przejściach dla pieszych nierzadko trzeba się przebijać przez tłum, często widzi się obcokrajowców. Otoczony jest biurowcami, jest też Galeria Dominikańska i Hotel Hilton.
Własna fotka z placu:
10. Osiedla-ogrody
Mam przyjemność mieszkać na takim osiedlu.
Przykładem osiedla-ogrodu może być np. Sępolno:
Niestety znalezienie zdjęć osiedl-ogrodów innych niż Sępolno to wyzwanie ponad moje siły. Ale trochę tego jest. Drona niestety nie posiadam.
W kwestii tego, gdzie NIE IŚĆ...
Niedaleko za Placem Dominikańskim znajduje się ul. Traugutta. Jest ona początkiem części miasta nazywanej przez Wrocławian "Trójkątem Bermudzkim". Nie polecam iść tam w nocy.
(Traugutta, brama nr 69)
Nieopisane przeze mnie atrakcje, którymi warto się zainteresować:
*Hala Stulecia:
*Hala Targowa:
*Sedesowce na Placu Grunwaldzkim:
*Park Szczytnicki:
*Ogród japoński:
I jeszcze Panorama Racławicka:
Batto, weź wygodne buty.
To byłoby dziś na tyle. Mam nadzieję że zachęciłam kilka osób do zwiedzenia Wrocławia - pomimo, że mieszkam tu od urodzenia, nadal lubię poznawać nowe zaułki miasta.
Do następnego razu!
Jejku, uwielbiam zwiedzać miasta, miasteczka. Poczułam się zachęcona i mentalnie jestem gotowa, żeby tam pojechać z aparatem. <3 Fizycznie jest ciężej, haha. Ale dopisuję Wrocław do moich 'must have wycieczek po maturze'.
OdpowiedzUsuńZapraszam, będę przewodnikować ^^ Tylko polecam jesienią/wczesnym latem.
OdpowiedzUsuńMyślę, że jesień jest bardzo okej. Jak nie będziw ci przeszkadzało, że czasem bawię się ustawieniami z 20 min, zanim zrobię zdjęcie to skorzystam.
OdpowiedzUsuńNie przeszkadza xD
Usuń